Контроль Вашого онкологічного лікування у надзвичайній ситуації

Затверджено редакційною радою Cancer.Net, березень 2022 р.

У разі виникнення надзвичайної ситуації завжди тримайте всю важливу інформацію під рукою. Якщо Вам потрібно покинути Ваш дім, візьміть із собою цю інформацію. Завантажте безкоштовний список дій для надзвичайних ситуацій і нашу картку-пам'ятку для надзвичайних ситуацій.

Надзвичайна ситуація може ускладнити Ваше лікування або догляд за онкологічними захворюваннями або лікуванням Вашої близької людини. Природні катастрофи, такі як повені, пожежі, землетруси або урагани, а також інші надзвичайні ситуації, такі як конфлікт, є складними для всіх. Але якщо у Вас рак, це ставить Вас під більший ризик. Навіть якщо Ви плануєте заздалегідь, у Вас може не бути всього, що Вам потрібно, якщо вам доведеться покинути дім у разі надзвичайної ситуації.

Ця стаття допоможе Вам підготуватися до надзвичайної ситуації або стихійного лиха, коли у Вас або близької вам людини рак. Вона також надасть Вам ресурси, якщо Вам доведеться раптово покинути дім.

Планування на випадок надзвичайної ситуації

Найважливіше, що Ви можете зробити, щоб спланувати та підготуватися до надзвичайної ситуації, — поговоріть із Вашою медичною групою. Розгляньте можливість отримання наступної інформації:

 • Чи є якісь лікарські препарати, які мені потрібно буде зберігати?

 • Що робити, якщо мені потрібно буде пропустити лікування раку внаслідок надзвичайної ситуації?

 • Куди можна звернутися по невідкладну допомогу?

Використовуйте список дій для надзвичайних ситуацій, щоб заздалегідь скласти Ваш план.

Коли Ви складете план дій у разі надзвичайної ситуації, поговоріть із Вашою родиною, друзями та сусідами. Обміняйтеся телефонними номерами та контактною інформацією з сусідами. Якщо Ви не живете поруч із Вашою близькою людиною, що страждає на рак, подивіться, чи є сусід, який може перевірити її під час надзвичайної ситуації, якщо Ви не можете.

Пам’ятайте про важливі запобіжні заходи щодо COVID-19 під час складання Вашого плану дій у надзвичайних ситуаціях. Обов’язково включіть маски для обличчя, такі як хірургічні маски, маски N95 або KN95, у набір для надзвичайних ситуацій (див. нижче). Перевірте план евакуації, щоб дізнатися, чи є зміни у Ваших місцевих притулках через COVID-19.

Найбезпечніший спосіб захистити себе від COVID-19 – це отримати вакцину проти COVID-19 та рекомендовані бустери. Дізнайтеся більше про те, що потрібно знати людям, хворим на рак, про COVID-19 (інформація доступна англійською та іспанською мовами) і вакцини від COVID-19 (інформація доступна англійською та іспанською мовами). Дізнайтеся більше про COVID-19 та щеплення від Міністерствo охорони здоров'я України.

Створити набір для надзвичайних ситуацій

Наявність матеріалів для невідкладної допомоги є особливо важливою для людей з онкологічними захворюваннями. Вам потрібна поживна їжа, достатня кількість води та спосіб зв'язатися зі службою невідкладної допомоги.

Рак та його лікування можуть підвищити ймовірність розвитку інфекцій, особливо якщо у Вас немає доступу до чистої води. Дуже важливо мати набір для надання першої допомоги з дезінфікуючим засобом для рук, дезінфікуючим засобом та кремом з антибіотиком.

При складанні Вашого набору для надзвичайних ситуацій враховуйте наступне:

 • Ліхтарики

 • Аварійне радіо

 • Маски для обличчя, бажано хірургічні маски, маски N95 або KN95 

 • Ручний консервний ключ

 • Карти

 • Зарядні пристрої для мобільних телефонів і резервні акумулятори

 • Контактна інформація сусідів, членів сім’ї та членів Вашої медичної команди

 • Ваша медична інформація

 • Необхідні лікарські препарати

 • Ваше офіційне посвідчення особи, наприклад водійське посвідчення або паспорт

Завжди упаковуйте матеріали для надзвичайних ситуацій у водонепроникний контейнер, наприклад герметичний пластиковий пакет або пакет. Не використовуйте будь-які матеріали, які торкалися паводкової води.

Медична інформація, яку слід зберігати під рукою під час надзвичайної ситуації

Якщо можливо, під час надзвичайної ситуації візьміть із собою Вашу повну медичну документацію. Доступ до цієї інформації може бути неможливим під час стихійного лиха або інших надзвичайних ситуацій.

Вам також слід постійно тримати під рукою деяку основну інформацію. Її можна зберігати в кишені, гаманці або валізі. Обов’язково вкажіть:

 • П. І. Б. Вашого лікаря та номер телефону

 • Інформація про Ваш тип і стадію раку

 • Тип лікування раку, який Ви отримуєте

Завантажте безкоштовну картку-пам'ятку Cancer.Net для друку, щоб відстежувати цю важливу інформацію. Ця картка-пам'ятка друкується на звичайному папері для принтера. Її можна скласти вздовж пунктирних ліній, щоб розмістити у Вашому гаманці або сумочці.

Кількість їжі та води, яку слід пити під час надзвичайної ситуації

Вам потрібна їжа та чиста вода, щоб їх вистачило на щонайменше 3 дні у Вас вдома. Але краще тримати під рукою їжу та воду на 1-2 тижні, якщо це можливо. Майте спосіб кип'ятити або очищувати воду, наприклад, таблетки для очищення води або каструлю, похідну плиту та паливо. Вкладіть у комплект консервний ключ для відкривання банок із їжею. Крім того, якщо у Вас є домашні тварини, зберігайте для них їжу, воду та лікарські препарати.

Ви можете купувати продукти харчування та матеріали для наборів у відділеннях невідкладної допомоги або приготувати їх самостійно. Обов’язково використовуйте водонепроникні контейнери. Ви можете покласти трохи Вашої їжі та води у «дорожню сумку», щоб взяти її з собою, якщо Ви залишите свій дім.

Виїзд з дому та укриття під час надзвичайної ситуації

Ви можете залишатися вдома в деяких надзвичайних ситуаціях, але можете втратити доступ до води, електроенергії, тепла або кондиціонування повітря. Якщо Ви не евакуювалися до надзвичайної ситуації, переконайтеся, що Ви готові вийти з дому, якщо це необхідно. Візьміть сумку з набором для надзвичайних ситуацій (див. вище), взуттям та одягом, які можуть знадобитися. Враховуйте, який одяг Вам може знадобитися, наприклад, водонепроникні черевики або туфлі, ковдри та пальта.

Якщо у Вас зникне електроенергія, можливо, Ви не зможете зарядити телефон протягом певного часу. Тримайте Ваш телефон підключеним до мережі живлення, поки Ви маєте живлення, і заряджайте будь-які додаткові акумулятори, які Ви маєте. Якщо можливо, тримайте Ваш автомобіль заправленим або зарядженим, щоб при необхідності можна було дістатися безпечного місця.

Переконайтеся, що Ви знаєте, де отримати надійну інформацію у разі надзвичайної ситуації, особливо щодо того, коли і де евакуюватися. Новини та неправдива інформація можуть швидко поширюватися під час надзвичайної ситуації, і їх може бути важко розморозити. Перевірте Ваші місцеві новини на телебаченні, радіо або онлайн, щоб отримати точні прогнози погоди, інформацію про евакуацію та інформацію про надзвичайну ситуацію, коли вона розгортається. Ви також можете переглянути сторінки в соціальних мережах для отримання інформації про місцеві органи влади. Якщо Ви не знаєте джерела інформації, спробуйте підтвердити її, використовуючи відомі новини або джерело місцевих органів влади, перш ніж діяти на її основі.

Як знайти невідкладне лікування раку

Якщо можливо, якомога швидше зателефонуйте до кабінету Вашого лікаря, щоб дізнатися, що робити далі, щоб продовжити Ваше лікування та догляд за онкологічним захворюванням. Американське товариство клінічної онкології (American Society of Clinical Oncology, ASCO) має інформаційну сторінку англійською мовою для онкохворих та лікарів в Україні та сусідніх країнах, де можна знайти матеріали для допомоги в надзвичайних ситуаціях. Американська онкологічна асоціація має інформацію українською, польською та російською мовами про те, як боротися з раком в екстреній ситуації або катастрофі.

Список дій для надзвичайних ситуацій

Список дій для надзвичайних ситуацій

Щоб підготуватися до надзвичайної ситуації, можна скористатися наведеним нижче списком. Завантажте та роздрукуйте Список дій для надзвичайних ситуацій Cancer.Net для нагадування про те, що потрібно зробити для підготовки до надзвичайної ситуації.

 • Я поговорив(-ла) зі своєю командою із лікування раку про те, яка ситуація для мене буде надзвичайною.

 • У мене є письмова інформація про мій тип раку, стадію та моє лікування.

 • У мене є лікарські препарати та інші медичні засоби, якщо мій лікар вважає, що мені вони можуть знадобитися, в тому числі достатня кількість лікарських препаратів, яких вистачить принаймні на 1 тиждень. Вони зберігаються у водонепроникній сумці або контейнері.

 • У мене є набір для надання першої допомоги, включаючи антисептичний спрей, спирт для протирання або перекис водню та крем з антибіотиком для профілактики інфекцій.

 • У себе вдома я маю достатньо поживної їжі та води принаймні на 3 дні, плюс їжа та вода для моїх домашніх тварин. Продукти та вода зберігаються у водонепроникних контейнерах.

 • Я розмовляв(-ла) зі своїми рідними, друзями або сусідами про допомогу, яка мені може знадобитися.

 • У мене є мобільний телефон, екстрене радіо або інший спосіб зв'язатися з Аварійно-рятувальна служба, якщо це необхідно.

 • У мене є моя основна медична документація та інформація на флеш-накопичувачі або зберігається в хмарі. Я знаю паролі, щоб отримати її.

Пов’язані ресурси

Cписок дій для надзвичайних ситуацій

картку-пам'ятку для надзвичайних ситуацій

Більше інформації

Американського онкологічного товариства: Інформація про рак українською мовою